łódź podróże recenzja wylizany  

Księży Młyn w Łodzi – co zjeść? cz. I Kawiarnie

Kawiarnie na Księży Młynie

przewodnik – co zjeść na deser  gdzie na kawę

Miasto w mieście

Księży Młyn to szczególne miejsce w Łodzi, to własnie tutaj powstało potężne przedsiębiorstwo włókiennicze Scheiblerów. Miało ono fundamentalne znaczenie dla rozwoju przemysłu włókienniczego w Łodzi, każdy odwiedzający powinien chociaż na chwilę się tu zatrzymać, aby lepiej zrozumieć wyjątkową historię tego miasta. 

Księży Młyn to w dużym skrócie zespół fabryczno – mieszkalny  zbudowany w XIX wieku przez Karola Scheiblera, najbogatszego łódzkiego przemysłowca. Stanowił samowystarczalne miasto w mieście. Mieściły się tu m. in. budynki fabryczne takie jak ogromna przędzalnia, magazyny, famuły (domy robotnicze), szkoła, remiza straży ogniowej, dwa szpitale, gazownia, klub fabryczny, konsumy (sklepy), rezydencje właścicieli, a także bocznica kolejowa. 

„Księży Młyn” to największy zabytkowy kompleks fabryczny Łodzi, powstały na miejscu dawnej osady młyńskiej, stąd też wywodzi się jego nazwa. 

Do dziś Księży Młyn zachował się w niemalże niezmienionej formie, a turyści, fotografowie mogą śmiało przechadzać się pomiędzy jego budynkami wykonanej z charakterystycznej dla Łodzi czerwonej cegły. 

Zapraszam Was na kawę do niezwykłych kawiarni mieszących się na Księży Młynie, w których z pewnością poczujecie klimat Łodzi.

01

Alegoria

Alegoria

(Muzeum Pałac Herbsta ul. Przędzalniana 72)

Pałac Edwarda Herbsta to jedno z miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Łodzi,  to miejsce niezwykłe. Jego historia nierozerwalnie związana jest nie tylko z losami rodziny Herbstów i Scheiblerów, lecz także z dziejami Księżego Młyna. 

Zwiedzając pałac Edwarda Herbsta zajrzyjcie do oranżerii, w której mieści się kawiarnia Alegoria. Wypijecie tu pyszną kawę pod palmami z widokiem na ogród.

Co w menu?
Pyszne kawy, latem szczególnie polecam mrożone latte. Ciasta, tarty, desery lodowe. 

Kawiarnia położona jest w ogrodach pałacu. 
Czynna od wtorku do niedzieli w godzinach od 11:00 do 16:00.

https://www.palac-herbsta.org.pl/

02

Tubajka

Tubajka

(Park Źródliska I)

Kawiarnia mieści się w samym centrum Parku Źródliska I,  została stworzona z myślą o rodzinach z dziećmi, znajdziecie tu kącik dla najmłodszych z ogromną ilością zabawek. Tubajka to także świetne miejsce na organizację uroczystości rodzinnych. Latem rozstawiany jest ogródek z wygodnymi leżakami.

Co w menu?
Kawy, herbaty, soki, ciasta, babeczki.słodkie i słone przekąski, od niedawna możecie wpaść również na śniadania i lunche. 

Kawiarnia położona w parku Źródliska I
Czynna od poniedziałku do niedzieli.

http://tubajka.com/index.html

03

Maison

Maison A.S.

Księży Młyn 16, Koci Szlak

Maison A.S. to butik cukierniczy inspirowany francuskim stylem, w którym można rozkoszować się smakiem wyśmienitej czekolady, kawy i herbaty. Nowoczesne cukiernictwo zaskakujące niebanalnymi formami i połączeniami smakowymi deserów. 

Wszystkie desery w butiku powstają na bazie Valrhona, która to od 1922 r. produkuje jedną z najlepszych na świecie czekoladę.

Co w menu?
Znakomite herbaty marki Dammann Frères, aromatyczne kawy, wyselekcjonowane wina. Oferta często się zmienia i w dużej mierze zależy od sezonu.

W niedzielę możecie wpaść na śniadania w stylu francuskim (od godziny 10:00) czekają świeżo wypiekane croissanty i cruffiny. W zależności od wybranej opcji wypieki z ciasta francuskiego pojawiają się w towarzystwie aromatycznej kawy lub herbaty, domowej roboty marmolad oraz świeżych owoców.

Cukiernie znajdziecie na Kocim Szlaku.
Czynna od środy do niedzieli.
http://maisonas.pl/

04

Coffeehood 

Coffeehood  rzemieślnicza palarnia kawy

Księży Młyn 16, Koci Szlak

Coffeehood  rzemieślnicza palarnia kawy specialty i specialty coffee bar 

Coffeehood łączy w sobie palarnię kawy specialty oraz specialty coffee bar. W Coffeehood kupicie ziarna arabiki Single Origin – zarówno do ekspresu kolbowego czy automatycznego, jak i pod metody przelewowe. W specialty coffee barze napijesz się kaw Single Origin, jakości Specialty, zaparzanych pod espesso oraz metodami przelewowymi. 

Palarnia znajdziecie na Kocim Szlaku.
Czynna od środy do niedzieli.
https://coffeehood.pl/

05

Kawiarnia Palmiarnia

Kawiarnia Palmiarnia

(Park Źródliska I)

Kawiarnia Palmiarnia to kameralne i przytulne miejsce z widokiem na park oraz egzotyczną roślinność oranżerii. Latem na terenie parku, czeka klimatyczny ogródek. 

Co w menu?
m.in gofry wytrawne i na słodko, rurki z bitą śmietaną, desery lodowe, napary ziołowe, lemoniady.

Ul.Piłsudskiego 61 (park Źródliska, I piętro w budynku Palmiarni).
czynna od wtorku do niedzieli.

http://kawiarniapalmiarnia.pl/

06

T.25 Cafe

T.25 Cafe 

(Tymienieckiego 25, osiedle lofty u Schebilera)

T.25 to od rana kawiarnia, gdzie znajdziesz pyszną kawę, zjesz kanapkę albo kupisz świeży chleb a wieczorem to miejsce zamienia się w koktajl bar.

07

Ciasno jak w ulu

Ciasno Jak w Ulu

Beestro, Koci Szlak

Beestro słynie głównie ze znakomitych śniadań, ale zjecie tu również pyszne desery. Polecam Wam szczególnie domowe wypieki drożdżówki oraz genialne pączki. 

W witrynie codziennie inne desery m.in. tarty, senniki.

08

Fatamorgana

Fatamorgana

Koci Szlak

Fatamorgana to świetna restauracja, o której szerzej w cz. II, ale znajdziecie tutaj również świetne desery-każdego dnia inne.